Hírek
Hétvége
Könyvespolc
Webajánló
Érdekes

Hírek
Még, és még egymillió lépés

Rockenbauer Pál, a Kéktúra mentén megtett másfélmillió lépés után 7 évvel, 1986-ban újra elindult felfedezni Magyarország természeti és kulturális értékeit. A most kiadott, 5 részes
DVD sorozat első három darabjában megismerkedhetnek az Őrség, a Göcsej, a Zselic és a Mecsek falvaiban élő emberek mindennapi életével és hagyományaival.
A Filmmúzeum is ezekben a hetekben vetíti az első Rockenbauer filmeket.

Új mezben

Holnap megjelenik a hajdan volt Bringa magazin, új fazonnal Velo.hu bringa-
magazin
legújabb, 111 oldalas száma. Egyéb érdekességek mellett a szerviz rovat ezúttal a tavaszi teendőket mutatja be, míg a riportban Jan Ulrich sikereiről, a formában fejezetben pedig Vinczeffy Zsolt olimpikon mountenbike-os edzés tanácsairól olvashatnak.

Szedjük össze magunk!

A folyóba dobott üvegektől, műanyag palackoktól, közúti jelzőtáblától, kerékpár-
roncsoktól, vasdara-
boktól, nejlonzsákoktól...tisztították meg hétvégén a Duna medrét Győrben a búvárok. Minden év hasonló időszakában meghirdetik "Szedjük össze magunk!" akciójukat, amelyhez egyre többen csatlakoznak, bár egyelőre a szemetelők többen vannak.

Webajánló


Turista és várostérkép katalógus német, osztrák, olasz, svájci, cseh, szlovák útvonalakkal.

Könyvespolc

A civil sport világa amúgy sem szűkölködik szak-
irodalmát illetően, ám ha az ember a Pietsch Kiadó katalógusára téved, a kérdés helyesen úgy hangzik: mi hiányzik? A német alapossággal felleltározott utca-, küzdő-, kaland-, terem-, tengeri és divatsportok mellett komoly teret szentelnek a búvárkodásnak és horgászatnak is.


Ha valaki a teljességre vágyna - legalábbis a futók világában -, elég fellapoznia a Spuri Magazin bármely, ez esetben legfrissebb számát. A több, mint 70 oldalas hazai szaklap beszámol az év első versenyeiről, szolgál portrékkal, edzési tanácsokkal, bemutat pompás futóterepeket, nyújt táplálkozási tanácsokat, melléklete pedig a futócipő vásárlásán tépelődőket
igazítja el.

Érdekes
Tai Chi az immunrendszerért

A
Kaliforniai Egyetem kutatói bebizonyították, hogy a Tai Chi, a hagyományos kínai mozgás művészet komolyan javítja az immunrendszert is. Legalábbis idősebbeknél. Több mint száz egészséges, 59-86 év közötti nyugdíjast kértek meg arra, vegyenek részt egy féléves felmérésben, ahol a csoport egyik fele heti háromszor "edz", míg a többiek nem. A program végén bárányhimlőt okozó vírus injekciót kaptak a résztvevők. A Tai Chi csoportban lévők "immunrendszer-válasza" csaknem kétszerese volt a többiekének. Michael Irwin kutatásvezető professzor szerint a "Tai Chi egy olyan megközelítés lehet, amely növeli más oltóanyagok hatását, mint például az influenza oltóanyagét, de akár ki is egészítheti". Minden esetre ez a finom, könnyed mozgás nem csak a védekezőképességet, hanem az állóképességet is növeli, túl azon, hogy tartásjavító hatása is bizonyított.



Tényleg egy külön világ a görkorisoké, saját szavakkal, öltözködéssel, gondolkodással. Rendezvényeik is eltérnek a megszokottól, nem verseny, egyszerűen csak skate jam. Legközelebb szombaton, a miskolci Factory Sport Arénában csodálkozhatnak rá erre a külön(leges) világra. No és arra is, hogy egy régi ipari "emlékműből" miféle birodalmat építettek a fiatalok. A 4600 m2-es gyárcsarnok ugyanis manapság már szabadidőközpontként működik görkorcsolya, gördeszka, bmx, mountain bike és pantball pályával, múlt hét óta pedig a mászó fallal is. Az már csak grátisz, hogy mindezek mellé még klubhelyiséget csocsó asztallal, Internet kávézóval, koncerttermet stúdióval és Ipari Alpin Központot is kialakítottak.


Igencsak izgalmas versenyre készülődnek a hegyikerekesek most vasárnap. A kislődi szuperkrosszon időmérő futamokkal kezdenek egyenkénti indítással, majd a döntőre kerül sor, ahol már egyszerre rajtolnak a bringások. Az amúgy rövid, technikás pályán először három kört kell megtenni, ami a jobbaknak is vagy fél óra alatt sikerül, majd másodjára ugyanezen a pályán kell haladni, viszont fordított irányban, talán éppen azért, hogy a fifikásabbak ne tanulhassák ki a terep csínját-bínját.

A papírsárkány ráncai

Az első, komolyabb repülő szerkezetek a zsinóros sárkányok voltak, melyekről az első írásos emlékek és ábrázolások Kínából származnak i.e. 200-ból.

A sárkány azonban ennél valószínűleg jóval korábbi találmány. Egy írás beszámol arról, hogy Kung Csu Pan (aki az i.e. negyedik században élt, és korában ismert ács és feltaláló volt), olyan famadarat talált föl, amely napokig képes volt a levegőben maradni. Kínából aztán a sárkány egész Ázsiában elterjedt. 1000 körül már Japánban és Koreában is ismerték és 1500 körül már mindennapos volt Malajziában, Indonéziában és Thaiföldön is. A különböző helyeken formailag és a funkció tekintetében is igen sokat változott, Polinéziában például pálmalevélből készült sárkányokat horgászatra használják még ma is.

Sokáig úgy gondolták, hogy Európába kereskedők hozták magukkal Keletről, újabb kutatások szerint azonban addigra már Európában is megszületett a zsinóros sárkány a római harci zászlóból, a pennonból. Ez egy hosszú rúd végére tűzött faragott szörnyfejhez csatlakozó, hosszú (tollformájú) szélzsák volt, amit, a kódexek tanúsága szerint később zsinóros sárkányként is repítettek.
Később, a 16. század körül a keletről hozott minták hatására más formák is megjelentek és széles körben elterjedt időtöltés lett a sárkányozás. 1700 körül Franciaországban már rendeletet hoztak, amely megtiltotta a
Lassan másfél évtizedes hagyomány Kecskemét Sárkányfesztiválja. A most húsvéti, három napos rendezvényen a Szórakaténusz Játékmúzeum és Műhely munkatársai a gyerekeket, felnőtteket megismertetik a sárkányépítés alapjaival és mesterfogásaival, illetve az Arborétum melletti Kápolna réten nyilván a gyakorlatban is vizsgáznak a frissen született darabok.
sárkányozást a közpar-
kokban, mert olyan gyakoriak voltak az összetűzések a rivalizáló sárkány-
eresztők között. Később a sárkány játékszerből munkaeszköz és tudományos kísérletek eszköze is lett, majd pedig a repülési kísérletek során vált még jelentősebbé.

www.papirsarkany.hu

Gördülékeny ajánlat


Pár évvel ezelőtt született az ötlet, amikor hideg van, a triatlon úszás - kerékpározás - futás hármasából ha elhagyják az elsőt és futással pótolják, ugyanolyan remek, de nem tri, hanem duatlon versenyeket rendezhetnek. Először csak ló nincs, szamár is jó alapon duatlonoztak idehaza is, s mi tagadás az "anya" sport béli profik kicsit nehezen viselték, ha alkalmasint vereséget szenvedtek az új sportágban. De mióta Európa és Világbajnokságot is rendeznek duatlonban, csillapodtak a kedélyek is, ráadásul a magyarok rendre ott állnak a legnevesebb külföldi versenyek dobogóin. Ehhez viszont hazai bázis is kellett, amelynek egyik méltó otthona Somogyszil és a Ma-Vic triatlon klub. A hétvége ranglistaversenyét is a somogyi dombok között rendezik majd és mint mindig, a hazai elit is indul, de nemcsak őket, hanem műkedvelőket és gyerekeket is várnak, bár az idény végi összesítésbe ezúttal csak az kerülhet, akinek versenyengedélye is van.


A Kis-Balaton Európa egyik leghíresebb vizes élőhelye, fokozottan védett terület. Hogy valaki a saját szemével is lássa a csodát, nos, odáig kevesen jutottak. Épp itt az ideje, hogy felkerekedjen a család és egy kellemes kerékpáros túra közben bejárják e vidéket. Még csak szervezésre sincs szükség, mert a Balázs és Barátai Biciklis Egyesület mindenről gondoskodott, Budapestről indulnak vonattal, majd mikrobusszal Balatonszentgyörgyig és onnan tovább kerékpárral, mintegy 60 kilométert, kis szakaszokban. Ugyanis ezen a túrán többször megállnak nézelődni, pihenni, de bemennek a Kányavári-szigetre is. S hogy miért épp most célszerű hozzájuk csatlakozni? Nos, az épp hazafelé tartó költöző madarak látványáért.


Tojáslövésünk sem volt, miféle ötletes versenyt rendeznek hétfőn az íjászoknak, de az látszott, hogy nem mindennapi dolgot találtunk. A hivatalos közlendő szerint "...nagyon érdekes célokra" lehet majd lőni és "fantasztikus párbaj" is lesz, a díjazásról pedig semmit sem szerettek volna elárulni, legyen "meglepetés". Hogy a tokodaltárói pályán egyáltalán eltalálják-e a résztvevők a nagyon érdekes célt, azt nem tudjuk, de hogy a közönség igen jól szórakozik majd, az biztos. Amúgy meg a díjazás legyen tényleg meglepetés.


Az amerikai gyermekgyógyászok társaságának közgyűlésén bemutatott vizsgálati eredmények szerint a táplálék-kiegészítők, még ha természetes gyógynövényekből készültek is, nem alkalmasak arra, hogy gyermekeknek adják őket. A vizsgálat szerint a szülők 21 százaléka használ alternatív gyógyszereket, közöttük gyógyfüveket is, pedig ezek igen veszélyesek lehetnek, hiszen hatásukat gyermekeknél még nem vizsgálták. A gyógynövények mérgező anyagokat, toxinokat tartalmazhatnak, például ólmot vagy arzént, és nem ritka a mellékhatás, a gyógyszerekkel való kölcsönhatás, vagy az allergia sem. A zúzódásokra használt fekete nadálytő és a fertőzésekre alkalmazott törpe tölgy egyes esetekben májkárosodást okozhat.



A teljesítménytúrákat - kívülállóként - nehéz érteni, lenézni viszont ostobaság. A hajdani jámbor ösvény-sétákat, a nyolcvanas-kilencvenes években halványították el az egyre hosszabb, szintidőkkel fűszerezett sportosabb menetek.

Nagymaros, szombat, reggeli nyolc óra. Julianus túra. A vasútállomás érkezési oldalán hosszú sorok - bakancsos, hátizsákos csoportok a nevezésre várnak. A listákból sejthető, hogy
Lemaradás
...nem tévedés, tényleg ez a neve a tavasz egyik legtekintélyesebb teljesítménytúrájának, ami bebarangolja a Gödöllői dombvidéket hosszabb-rövidebb, éjszakai és nappali változatokban, sőt, a 24 órás, 100 kilométeres(!) útvonal Verőcétől rajtol és Pécelen köt ki...

Tojás
Aligha lep meg bárkit is, hogy a Tojás teljesítménytúrákat (20, 30, 40 kilométeren) rendre a Húsvéthoz igazítják, s többnyire azok kutyagolják így körbe a Budai hegyeket, akik megúsznák a locsolkodás feszengő szertartását.
ezen a hajnalon több százan vágtak neki a Börzsönynek, s jönnek is majd elegen. Még meglepőbbek a várakozók: nem a megszokott eszelős tekintetű, "hivatásos" túrázók, hanem tengernyi kamasz, fiatal, tipikus városi fazonok, akikből két saroknyi sétát nem néz ki az ember. Mindenféle. És ez egy a két nap tucatnyi túrájából.

Petőfi
Nem szabad lebecsülni a kiskunsági 20, vagy 40 kilométert. A 70-et meg pláne! Izsák, Kiskörös környékének homokhátjain az egyhangúság tényleg próbára teszi a lelket, ám annál nagyobb élmény felfedezni az alföldek szolid, intim szépségeit. Vigyázat! A túra az egyik legrafináltabb borvidékünkön vezet végig, ...bár éppenséggel szállást kínálnak a szervezők a kiskőrösi Petőfi Gimnáziumban.
Egyszer összeszámoltuk: egy-egy ilyen hétvégén többen koptatják szervezetten az ösvényeket, mint amennyien egy bajnoki fociforduló lelátóin ülnek.

Mi a titok? Tucatnyi közhely. "Önmagamnak bizonyítok, ...kihívás, ...a táj szépsége, és így tovább..." Ez nem is túl érdekes. Az igazi rejtély, hogy az ember már az első kilométereknél töpreng, mi az ördögöt keres itt, majd százszor megbánja, hogy nekivágott, holt fáradtan célba ér..., s utóbb minden pillanat szép emlékként él tovább. Majd pár hét múlva ismét felkerekedik. Jönnek a 20, 30, 50 kilométerek, s egy kicsivel mindig több kell! Hogy miért...?

Nem mindegy...?!




IMPRESSZUM
© A Zöldpont Szerkesztőség közérzeti hetilapja
Szerkesztőség: 1071 Budapest, Damjanich u. 39.
e-mail:
zoldpont@t-online.hu
URL: http://www.zoldpont.hu
Felelős szerkesztő: Cziráki Péter cziraki@zoldpont.hu
Munkatársak: Fülöp Renáta, Zsolnai Attila, Palotai István